Kompletní ruční proces výroby opasku z kůže aplikovaný jedním člověkem:
Vše od výběru i nákupu usní, přes přípravy dílů, výrobu, po závěrečné šití a zabalení opasku z kůže jde jen přes mé ruce.  Nestane se tak, že Váš pásek do kalhot  má vadu, nebo nedokonalost za kterou zodpovídá pro zákazníka neznámá osoba. Opasek z kůže je tak více osobní , má svou duši a vy vždy víte, kdo jej pro Vás kompletně vyrobil. Nemám v úmyslu se za svojí práci stydět, proto vše na opascích vytvářím tak, jak nejlépe umím. Neschovávám se za nic neříkající název firmy. Umocněno  nabitou zkušeností nad stovkami vyrobených opasků a dalších předmětů z kůže na zakázku, které používá mnoho stálých klientů po celém světě.  

Usně používané při výrobě opasku (Velká Británie JF&J Baker a J.E.Sedgwick)

Kolik výrobců opasků a vlastně čehokoliv  je Vám schopno garantovat zdroj použitého materiálu. Kolik z nich může s klidným svědomím říci "máte to z toho nejlepšího" ? Pro pásky z kůže používám jen to nejlepší a z toho nejlepšího si ještě vybíram. Prioritou tak pro mně není cena materiálu, ale jeho kvalita bez kompromisu. Proto si nenechávám usně posílat, ale jezdím si je zpravidla dvakrát za rok vybrat plát po plátu.  Je v celku snadné vyrobit opasek z čehokoliv a nepřemýšlet nad jeho životností. Laik rozdíl v materiálu ze kterého je opasek vyroben většinou nepozná a to že se mu pásek za rok rozpadá už většinou neřeší. Já chci , aby jste si s někým za deset let například povídaly o jakémkoliv tématu a najednou Vám došlo ... "vždyť já tenhle opasek mám už deset let". Používám výhradně jen usně z nejlepších koželužen na světě jejichž tradice produkce je 150  - 200 let. JF&J Baker a J.E.Sedgwick z Velké Británie neprodukují zrovna laciné usně, právě naopak. Dodržují nezkrácené 200 let staré tradiční postupy činění usní Bridle procesem, který je více jak z 80% plně ruční  a to dnes něco stojí. Procesy neurychlují jako je to běžné z důvodu tlaku na snížení ceny. Bridle je svými vlastnostmi přímo předurčena k použití při výrobě opasku z kůže s vysokou životností a její vlastnosti jsou naprosto odlišné od usní běžně používaných. Tato věta platí především pro Full Grain Bridle OAK BARK. Bridle byla původně vyvinuta před více jak dvě stě lety pro výrobu postrojů závodních koní, kde je kladen velký důraz na dlouhou životnost s minimální ztrátou svých vlastností. Život jezdců přímo závisí na kvalitě postrojů. Proto byl vyvinut tento výjimečně pevný a odolný produkt. V současné době není mnoho výrobců, kteří tento materiál používá, především pro jeho vysokou cenu.  Bridle najdete tedy nejčastěji na produktech vyrobených na zakázku, kde je kladen důraz na maximální kvalitu, životnost a i díky této usni naprosto nezaměnitelný vzhled.  Já chci, aby jste získaly opasek z kůže , který Vás bude provázet životem a stane se Vaší oblíbenou věcí se kterou máte svým způsobem osobní vztah.

Na téma materiálů pro jednovrstvé opasky bez obšití by se dal napsat solidní referát. Co se často používá a co by se mělo podle mého názoru používat. Zdůraznuji dle mého názoru, neb ten může mít každý jiný. Pro ilustraci oba materiály na fotografii jsou ze stejné části zvířete. Tedy té nejdražší části používané v lepším případě pro výrobu opasků. Rozdíl je v koželužně tedy, procesu zpracování, zdroji materiálu atd.. a ve výsledku v ceně a vlastnostech. Materiál dole vyjde pro opasek na cca max 100 Kč. Materiál nahoře (Bridle) vyjde pro opasek na cca 700 Kč. Materiál nahoře je nahuštěný a tuhý. Materiál dole je s nadsázkou jak guma viz lehce zdeformovaná hrana prstem. Když materiál dole nabarvíte na stejný odstín a upravíte hranu což není problém,  nepoznáte na první ani druhý pohled rozdíl, protože lícová strana vypadá i u laciného materiálu většinou krásně. Vlastnosti opasku jsou, ale zásadně jiné. Nemám nic proti opaskům z levných materiálů. Stále je to asi lepší než plast z marketu a mnoha lidem takový opasek vyhovuje, ale měla by tomu odpovídat i cena což se většinou nestává.
 

Použité spony z Francie na kvalitním opasku

Pro výrobu opasků z kůže používám spony odlévané v rodinné Francouzské slévárně s tradicí přes padesát let. Již prostý fakt, že se firma udržela na trhu tak dlouhou dobu a odolala obrovskému tlaku laciné produkce z Asie hovoří o výjimečnosti jejích produktů. Já jsem tuto slévárnu vybral nikoliv pro nízkou cenu, snadnou dostupnost a podobné výhody, ale pro 100% kvalitu jejích produktů. Nemá  zde asi cenu rozepisovat detaily. Jednoduše neznám poctivěji vyrobené spony pro opasky z kůže a věřte, že jsem jich viděl opravdu hodně. Opakovaná povrchová úprava dodává sponám nezničitelnost a krásný design. Tyto spony používám mnoho let a nikdy jsem nezažil reklamaci jejich kvality.

Pěkný příklad na karabině. Aneb není karabina jako karabina. V pravo běžně prodávaná u nás, rozhodně nepatřící v obchodech mezi nejlevnější. Na levé straně karabina vyrobená ve stejné slévárně jako používané přezky pro opasky. Mosaz s povrchovou úpravou. Co je uvnitř karabiny na pravé straně netuším jen si to dokážu představit.  Karabina na levé straně je ze stejné slévárny od které odebíram spony pro opasky. Mnoho vrstev povrchové úpravy a dokonalé opracování je krásně vidět na buclatém tvaru karabiny . Nikde nejsou viditelné spoje vše skvěle pasuje do sebe. Karabina je krásně robusní a pružina klade znatelně větší odpor než u té zakoupené u nás.  Když nemá člověk srovnání, přijde mu karabina na pravé straně v pohodě. Prostě karabina ...  takto vedle sebe je to již do očí bijící rozdíl. Cena je samozřejmě zásadně také jinde, ale za kvalitu se vždy musí zaplatit. Problém je, že u nás v obchodech nemáte na výběr. Kvalita se nejede a všude koupíte to stejné. Je dobré zdůraznit, že na fotografii jasně viditelných nedostatků u karabiny na pravé straně si opravdu normálně nevšimnete. Řekněme, že na běžném světle vypadá docela drobře. Vše vyleze až po nasvícení a detailním vyfocení. Zajímavé je, že na té dovezené za stejně nemilosrdných světelných podmínek nevylezlo nic :-). 


Opasek Vyroben v České republice za použití zdrojů v blízkém okolí:
Minimálně z důvodu ekologie, je pro mě osobně důležité nakupovat co nejvíce materiálů, které potřebuji při výrobě opasku s jasným původem v Evropské unii. Je v celku zásadní rozdíl ve zpracování usní v Asii, kde se většinou odpad leje rovnou do řeky a Evropě, kde jsou stanoveny opravdu přísné limity. Například v dnešní době nepotkáte v EU koželužnu bez čističky odpadních vod v Asii i jiných zemích na to můžeme často rovnou zapomenout. Je velký rozdíl v dopadu na životní prostředí zda useň cestuje několik tísíc km, nebo jen tisíc. Podobných argumentů najdu opravdu hodně.To platí i pro odlévané spony a další potřebný materiál. Nakupuji výhradně ze zdrojů v EU z výše uvedený důvodů a kompletuji vše u nás doma v České republice. Ať už koupíte opasek z mé dílny, nebo kdekoliv jinde, prosím zvažte pečlivě, kde byl vyroben a především z čeho. Tedy nejen kvalitu, ale i zdroj je z mého uhlu pohledu dnes velice důležitý. To že je vyrobeno něco v Anglii, Itálii atd., neznamená, že díly nejsou postahované tisíce km z různých  vzdálených míst. A to je hodně špatně.

S láskou:

Je my 43 let a ruční výrobě z kůže se věnuji mnoho let. Snažím se vyrábět věci, které Vás budou bavit a budete je mít rádi. Vytvářet předměty , které Vám každý den přinesou radost.  Nechci vyrábět, nebo přeprodávat spotřební zboží bez duše. Nechci nikoho najímat, aby vytvořil produkt za mě. Nechci šetřit na kvalitě materiálu. Chci vše pro Vás udělat osobně  nejlépe jak je to možné.  Chci být co nejvíce ohleduplný k přírodě, vypnout při práci co nejvíce Ego a myslet při výrobě na člověka, který opasek z mé dílny bude každý den nosit.

Ručně vyrobené opasky z pravé kůže. Tomas Linger - Česká republika